Agora Kazılarında Eserler Günışığına Çıkıyor
10 Ağustos 2009 Pazartesi


Tarihi Agora’daki kazı çalışmaları 4 noktada birden sürdürülürken, Büyükşehir Belediyesi’nin kamulaştırma yaptığı alanlarda yeni mozaikler ve kent meclisi ortaya çıkarıldı. Kent merkezinde “dünyanın en büyük antik agorası” kabul edilen tarihi İzmir Agorası’nda kazı çalışmaları, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı kamulaştırmalar ve gerçekleştirdiği yıkımlar ile açtığı alanlara yayıldı.
 
Kazı çalışmalarını inceleyen ve kazı Başkanı Yard. Doç. Dr. Akın Ersoy’dan bilgi alan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Agora’da ilk kamulaştırma 1997 yılında yapılmış. Uzun yıllar kamulaştırma ve yıkım çalışmalarına ara verilmesinin ardından ilk kazmayı biz 2005’te vurduk. Kamulaştırma bedeli olarak ödediğimiz miktar 30 milyon TL’ye ulaştı. Şimdi bu alanlara yayılan kazı çalışmalarında önemli buluntular ortaya çıkıyor” dedi. 


 

İzmir’in tanıtımına büyük katkı
İzmir Agorası’nın, kent içinde bulunması dolayısıyla dünyada bir örneği bulunmadığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şöyle devam etti: “Göreve geldiğimiz yıldan itibaren agora’nın gün yüzüne çıkarılıp kent ile bütünleşmesi ve turizmin hizmetine sunulması için büyük gayret gösteriyoruz. Yaptığımız kamulaştırmalar ve yıkımlar ile kazı alanını genişletirken, ara verilen kazı çalışmalarını da yaptığımız destek ile yeniden başlattık. Şimdi 4-5 yerde birden kazı çalışması yapılıyor. Bu da bizi sevindiriyor. Buradaki çalışmaları ne kadar hızlı yürütür, Agora’yı ve kazılardan elde edilen arkeolojik değerdeki buluntuları insanlarla dünya ile buluşturabilirsek, İzmir’in tanıtımını da o kadar çok yapmış oluruz. Kentin gelişimine katkı sağlarız. Tarihe, arkeolojiye saygımızı yansıtmış olacağız. Bu gayret içindeyiz. Başta kazı başkanımız olmak üzere, tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum”.
 


Agora Kazı Başkanı Yard. Doç. Dr. Akın Ersoy ve ekibi ile Kadifekale surlarının restorasyonu için de çalıştıklarını kaydeden Başkan Kocaoğlu, Sur temellerine yönelik çalışmanın ardından, röleve ve restorasyon çalışmalarının da yapılacağını sözlerine ekledi. Kazı evindeki Helenistik ve Roma dönemine ait buluntu örneklerini de gören Başkan Kocaoğlu’nun ilgisini ise en çok Osmanlı dönemine ait ‘cep saati’ şeklindeki “güneş saati” çekti
 

  Toplam Ziyaretçi Sayısı : 62133

  Aktif Ziyaretçi Sayısı     : 1
İzmir Kalkınma Ajansı İzmir Büyükşehir Belediyesi Devlet Planlama Teşkilatı
Bu web sitesi; İzmir Kalkınma Ajansı tarafından mali olarak desteklenmekte olan Agora Kazı Evi Restorasyonu Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk İzmir Büyükşehir Belediyesine aittir ve İzmir Kalkınma Ajansı görüşlerini yansıtmaz.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Ünibel A.Ş tarafından hazırlanmıştır. © 2011